پس از انحلال تیم، با شکایت از باشگاه استقلال پول گرفتم
تاریخ 1399/02/04 ساعت 08:20

مربی تیم فوتبال دختران استقلال:

پس از انحلال تیم، با شکایت از باشگاه استقلال پول گرفتم

پس از انحلال تیم، با شکایت از باشگاه استقلال پول گرفتم به گزارش فوتبالدخت به نقل از ایرنا مربی تیم فوتبال دختران زیر ۲۳ سال ایران گفت: هفت سال سرمربی تیم فوتبال دختران استقلال بودم و یک ریال از این باشگاه نگرفتم. وقتی تیم منحل شد مسئولان باشگاه گفتند پولی ندارند تا پرداخت کنند و من هم شکایت کردم و از طریق کمیته انضباطی مقداری از پولم را گرفتم.

مریم حسن‌زاده مربی تیم فوتبال دختران زیر ۲۳سال ایران، سال‌ها به عنوان بازیکن فوتسال در تیم‌های پرسپولیس و سایپا بازی کرده است. او هم کاپیتان تیم استقلال و نیز ۷ سال سرمربی این تیم بود.

وی در گفت‌وگویی از پرداخت نشدن مطالباتش به وسیله باشگاه استقلال و شکایت از آن و تجربه مربیگری در رده‌های مختلف فوتبال زنان و سرمربیگری در تیم‌های فوتسال سخن گفت.
در متن زیر، مشروح گفت و گو با حسن‌زاده را می‌خوانیم.

از چه زمانی به فوتبال علاقه‌مند شدید؟
از سال ۶۷ و از ۵ سالگی در کوچه با برادرم فوتبال بازی می‌کردم. در آن زمان من را به رود گولیت بازیکن هلند تشبیه می‌کردند.
چرا رود گولیت؟
همسایه‌ها می‌گفتند که استایل این بازیکن را دارم و شبیه او هستم. در مدرسه یک توپ پلاستیکی همراهم بود و همواره در زنگ ورزش با آن توپ تمرین می‌کردم. در دوران راهنمایی هم در کلاس ما ۲ تیم فوتبال بود. سعی می‌کردم در تیم ضعیف بازی کنم.
چرا تیم ضعیف؟
زیرا دوست نداشتم دل دوستانم بشکند و سعی می‌کردم آن تیم را به پیروزی برسانم. معلم ورزش چند باری به من گفت که در رشته دو و میدانی موفق می‌شوی.
در این رشته شرکت کردی؟
بله در دوی ۱۰۰ و ۲۰۰ متر در مسابقات داخل استان شرکت کردم. در کنار آن هم، معلمم من را برای بسکتبال هم استعدادیابی کرد. یک روز گفت بیا باشگاه تا بسکتبال بازی کردنت را ببینم.
از شما راضی بود؟
خیلی راضی بود. حتی بازیکنان خود را دعوا کرد و گفت که شما سه ماه تمرین می‌کردید به پای این بازیکن که یک روز آمده و کارش خوب بود، هنوز نرسیدید.
اما به جای بسکتبال به والیبال رفتی؟
اول راهنمایی بودم و همان سال به والیبال کشیده شدم. ۸ سال والیبال بازی کردم. در تمامی مسابقات منطقه‌ای و استانی مدرسه شرکت کردم.
چرا به یکباره به بدمینتون رفتی؟
اول دبیرستان یکی از معلمان به من گفت تمرین بدمینتون داریم و شرکت کن. علاقه‌مند شدم و در مسابقات استانی هم مقام آوردم. گرچه سعی کردم بیشتر در والیبال باشم اما عاشق فوتبال و فوتسال هم بودم.
چه زمانی وارد فوتسال شدی؟
در سال ۷۹ وقتی دبیرستان را تمام کردم وارد فوتسال شدم. در همان زمان کلاس‌های مربیگری را برگزار کردند. ساکن اسلامشهر بودم و در منطقه یک نفر شروع به ثبت نام در فوتسال کرد و من جزو اولین نفرات بودم و همین‌طور تمرین کردیم و با زنان منطقه خودمان بازی کردیم. در همان سال هم به عنوان یکی از تکنیکی‌ترین بازیکنان مسابقات شهرستان‌های تهران انتخاب شدم. بعد از آن به لیگ باشگاه‌های تهران آمدم و بدلیل سطح بالای مسابقات رقابت برای ما سخت بود.
چرا از تیم منتخب تهران خط خوردی؟
سال ۸۰ به تیم منتخب تهران دعوت شدم و دلیل خط خوردنم این بود که باشگاه به بازیکنانی که در تهران بودند، بیشتر بها می‌داد.
آیا اعتراض هم کردی؟
اعتراض نکردم ولی خیلی جدی‌تر این ورزش را دنبال کردم و در فوتسال فوق‌العاده بودم. رفته رفته حرفه‌ای شدم. استعدادش را داشتم. در آن زمان از تیمهای فوتسال پیکان، سایپا و استقلال تهران به من پیشنهاد بازی دادند.
پیشنهاد استقلال را چرا رد کردی؟
گفتم باید هر ماه به من ۳۰ هزار تومان دستمزد بدهید اما قبول نکردند.
بعد با پرسپولیس قرارداد بستی؟
سال ۸۳ بود و وقتی باشگاه پرسپولیس به من پیشنهاد داد در آن زمان قرارداد بازیکنان ۷۰ هزار تومان بود و من توانستم برای هر ماه ۱۰۰ هزار تومان قرارداد ببندم.
مدرک مربیگری هم داشتی؟
در ۱۹ سالگی مدرک مربی‌گری را گرفتم اما نمی‌توانستم مربی‌گری کنم چون به من گفته بودند که باید ۲۲ ساله شوی تا در این عرصه فعالیت کنی.
اما آموزش و پرورش شما را جذب کرد؟
آنان بدلیل علاقه‌ای که داشتم پیشنهاد دادند تا در مدارس استعدادیابی کنم. سال اول استعدادیابی زهرا قنبری که اکنون یکی از بازیکنان خوب فوتبال است را کشف کردم. حتی تیم منطقه را به مسابقات استانی بردم و قهرمان شد.
پرسپولیس به شما پیشنهاد سرمربی‌گری داد؟
می‌خواستند بهترین مربی را بیاورند اما به من پیشنهاد دادند و احساس کردم برای سرمربی‌گری من زود است و نپذیرفتم.
انصاری‌فرد سرمربی تیم شد؟
بله. محمدحسن انصاری فرد سرمربی تیم فوتسال دختران پرسپولیس شد و همچون علی پروین روی تپه‌های داوودیه ما را برای تمرین می‌برد.
انصاری فرد وقتی مدیر عامل شد، چرا تیم پرسپولیس دختران را منحل کرد؟
انصاری‌فرد وقتی مدیر عامل شد به دلیل حاشیه‌هایی که برای سرمربی‌گری تیم دختران بوجود آمد، مجبور شد این تیم را منحل کند. در آن زمان مقداری از مبلغ قراردادم را گرفتم و بعد با باشگاه سایپا صحبت کردم.
سایپا برای شما شرط گذاشت؟
بله. گفت اگر تیم پیکان را ببرید من را جذب می‌کند. بازی دوستانه‌ای برگزار شد و ۳ بر ۲ این تیم را بردیم. پس از آن به عنوان کاپیتان تیم با سایپا قرارداد بستم. در سایپا از دسته یک شروع کردم و تیم ما نایب قهرمان شد. پس از مدتی شهناز یاری سرمربی سایپا شد و در لیگ برتر هم سوم شدیم.
قرارداد شما با تیم فوتسال سایپا چقدر بود؟
با ماهی ۱۰۰ هزار تومان با سایپا قرارداد ۲ ساله بستم اما به ضررم شد زیرا بازیکنان بعد از من مبلغ بیشتری می‌گرفتند و من نمی‌توانستم این مبلغ را تغییر دهم.
سایپا منحل شد؟
با منحل شدن سایپا استراحت کردم و مدرک مربی‌گری را گرفتم و شروع کردم به تمرین با شاگردانم در فوتسال. در سال ۸۸ با مسوولان اسلامشهر صحبت کردم تا تیمی با این عنوان در لیگ برتر در فوتبال بدهیم. آنان هزینه خوبی کردند. در آن دوره ۱۵ میلیون تومان صرف تیم کردند. ما به عنوان نماینده استان تهران شرکت کردیم.
چرا وسط فصل تصمیم گرفتند تیم را منحل کنند؟
برخی حاشیه‌ها سبب شد که این تصمیم گرفته شود. می‌گفتند درست نیست که زنان فوتبال بازی کنند.
استعفا دادی؟
مرحله آخر بازی‌ها بود و تیمم جزو ۴ تیم برتر جدول بود و با این شرایط محبور شدم استعفا دهم. سال بعد تیم منحل شد.
سرمربی تیم فوتبال دختران استقلال شدی؟
با مسوولان باشگاه استقلال صحبت کردم و می‌خواستیم تیم را برای دسته یک تشکیل دهیم که مسوولان باشگاه گفتند تیم در دسته ۲ شرکت کند و برخی از بازیکنان اسلامشهر را به این تیم آوردم. در همان زمان مدرکم را ارتقا دادم.
هم بازیکن بودی و هم سرمربی؟
کاپیتان و سرمربی بودم. تیم استقلال در دسته ۲ و یک قهرمان شد و به لیگ برتر رفت. در آن میان رباط صلیبی پایم پاره شد. یکسال از فوتبال دور شدم.
چرا تصمیم گرفتی بازیکن استقلال نباشی؟
وقتی تیم به لیگ برتر آمد تصمیم گرفتم بازیکن نباشم زیرا کنترل تیم از دستم خارج می‌شد. در آن زمان کمک مربی و تدارکات نداشتیم و خودم باید توپ برای بازیکنان میآوردم و به فکر خورد و خوراک و کارهای دیگر تیم بودم.
۲ سال اول برای استقلال مجانی کار کردی؟
با استقلال که قرارداد بستم و گفتم تیم بدهید و اگر مقام آورد به بازیکنان پاداش دهید. فتح الله زاده در آن زمانرییس باشگاه بود و برای کمک به بازیکنان رایگاه بنرای استقلال کار کردم تا تیم را نگاه دارم.
هفت سال سرمربی تیم استقلال بودی؟
از سال ۸۹ تا ۹۶ سرمربی استقلال بودم. مدیرعامل نمی‌خواست تیم زنان را بدلیل مشکلات مالی حمایت کند. من می‌گفتم حیف است و این تیم را نگاه دارید و استقلال پولی هم به من پرداخت نمی‌کرد.
از استقلال شکایت کردی؟
هفت سال مربیگری کردم و یک ریال از باشگاه استقلال نگرفتم زیرا می‌خواستم تیم را نگاه دارم. وقتی تیم را منحل کردند و گفتم مبلغ این همه سال سرمربی‌گری را به من پرداخت کنید، باشگاه گفت نداریم. بنابراین شکایت کردم و از طریق کمیته انضباطی به مقداری از طلبم رسیدم. اگر دقت کنید افرادی چون امیر قلعه نویی و پرویز مظلومی هنوز از استقلال طلب دارند.
در تیم ملی هم بودی؟
در سال ۸۴ که برای پرسپولیس بازی می‌کردم وقتی اولین تیم ملی فوتبال زنان تشکیل شد به تیم ملی برای حضور در مسابقات غرب آسیا دعوت شدم.
اینجا هم اسمت خط خورد؟
مدتی که در اردوی تیم ملی بودم مطلب مسخره‌ای شنیدم که شهرزاد مظفر سرمربی تیم فوتبال از رامک میرمطلبی مربی در پرسپولیس پرسید که بین این ۲ بازیکن کدام را انتخاب کنم. چون با میر مطلبی نیامده بودم، نامم را خط زدند. مظفر اکنون یکی از سرمربیان مطرح کشور است و این‌گونه انتخاب بازیکنان درست نیست.
بعد وارد تیم ملی فوتسال شدی؟
در تیم فوتبال نماندم و در سال ۸۷ به تیم ملی فوتسال دعوت شدم. فوتبال را خیلی دوست داشتم اما بخاطر کدورتی که پیش آمد و برای دور شدن از برخی آدم‌ها از فوتبالیست بودن کنار کشیدم. شاید اگر می‌ماندم الان خیلی جلو بودم. هر چند وقتی به تیم ملی فوتسال رفتم پایم آسیب دید. وقتی سرمربی اوکراینی را برای تیم آوردند می‌خواستم به سرمربی بگویم که برای تمرینات نمی‌آیم اما نشد. مجبور شدم پایم را درمان کنم تا در اردو حاضر شوم.
برای سومین بار نامت خط خورد؟
بله. پایم آسیب دیده بود و سه روز در اردو بودم و بعد به همین دلیل نامم را خط زدند.
کی وارد مربیگری تیم ملی فوتبال زنان شدی؟
از سالی که با استقلال قرارداد مالی بستم کلاس‌های مربیگری را می‌گذراندم. مدرک مربیگری را باید بعد از گذراندن دوره ۲ ساله کسب کنی اما من در مدت ۶ ماه این مدرک را بدست آوردم. در سال ۹۳ به عنوان مربی تیم ملی بزرگسلان در کنار مهناز امیر شقاقی حضور یافتم. قرار بود به مسابقات انتخابی المپیک در چین تایپه برویم. هر چند بازیکنان ما با وجود تلاش بسیار یک بر صفر از این تیم باختند. دور اول شروع شده بود. صعود نکردیم.
مربی تیم جوانان بودی که وارد تیم بزرگسالان شدی؟
بله. ۲ سالی را به عنوان مربی در کنار در تیم ملی بود. بیاد دارم در سال ۹۵ به مسابقات مقدماتی قهرمانی آسیا رفتیم و ایران هشتم شد و نتوانست صعود کند. پس از آن در تیم زیر ۱۵ سال مربی بودم. جهانشیری ابتدا سرمربی بود و بعد از آن شادی مهینی سرمربی‌گری تیم را برعهده گرفت و من در کنارش کمک مربی شدم. در سال ۹۸ هم به عنوان مربی در کنار مریم آزمون در تیم زیر ۲۳ سال فعالیت کردم.
۷۰ بازیکن به تیم ملی معرفی کردی؟
واقعا فوتبال را دوست داشتم. خوشحالم که توانستم مربی خوبی باشم و ۷۰ بازیکن را به تیم ملی معرفی کنم.
در کمپین پویش مردمی شرکت کردی؟
بدلیل شیوع ویروس کرونا وضع بسیاری از مردم وخیم است و من هم در کمپین پویش مردمی در اسلامشهر شرکت کردم. خیلی از ورزشکاران المپیکی و حتی بازیگرانی چون پرویز پرستویی و قهرمانان کشتی در این کمپین حضور دارند. قرار است ۶۰ هزار غذا در ایام ماه رمضان به مردم نیازمند بدهیم. امیدوارم کسانی که توان مالی خوبی دارند دست نیازمندان را بگیرند.


برچسب ها: مریم حسن‌زاده تیم زنان استقلال استقلال تهران


مطالب مشابه

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود
 
برچسب ها
---
برنامه مسابقات
جدول گلزنان
جدول لیگ فوتبال زنان

نمایش کامل جدول لیگ فوتبال زنان