الهام فرهمند: نباید بخاطر دل بستگی ارزش خود را پایین آورد
تاریخ 1399/01/30 ساعت 11:55

لیگ امسال ادامه پیدا نکند

الهام فرهمند: نباید بخاطر دل بستگی ارزش خود را پایین آورد

الهام فرهمند: نباید بخاطر دل بستگی ارزش خود را پایین آورد

به گزارش فوتبالدخت به نقل از ایمنا الهام فرهمند متولد ۲۱ شهریور ۱۳۷۳ در فلاورجان، فوتبالیست ملی پوش تیم وچان کردستان است. وی دانش آموخته رشته تربیت بدنی است و در اسفند ماه سال ۹۷ با فوتبالیست اصفهانی حسین پاپی ازدواج کرد. فرهمند با فوتسال ورزش را شروع کرد و لقب دیوید بکهام دختران ایران را یدک می کشد. فرهمند با آینده سازان میهن نجف آباد وارد لیگ برتر فوتبال بانوان شد و سپس به تیم سپاهان پیوست، قبل از شروع شدن لیگ امسال با حواشی زیاد از سپاهان جدا  و به تیم وچان کردستان رفت. در ادامه گفتگوی الهام فرهمند را میخوانید:


چه شد که به فوتبال علاقه مند شدی؟
ده ساله بودم که با فوتسال وارد ورزش شدم و تا سال ۸۹ رشته فوتسال را ادامه دادم و علاقه ای به فوتبال نداشتم، بعد از دعوت شدن به تیم فوتبال زیر ۱۹ سال فوتبال، به شکل جدی و حرفه ای فوتبال را دنبال کردم.
فوتسال را در سطح استان بازی می کردم. فوتبال را از تیم ایرانیان نجف آباد شروع کردم که بعد از قهرمانی در لیگ دسته یک، به لیگ برتر صعود کردیم و پس از تغییر نام، به نام آینده سازان میهن در لیگ برتر حضور داشتیم. شش سال در تیم آینده سازان، دو سال تیم سپاهان و امسال نیز در تیم وچان توپ می زنم.

جدا شدنت به عنوان یک سپاهانی دو آتیشه از تیم سپاهان با حواشی زیادی همراه بود، اگر می شود در مورد این موضوع صحبت کنید.
باشگاه سپاهان یک باشگاه بزرگ است و پوشیدن پیراهن این تیم برای همه افتخار بزرگی است ، من هم افتخار پوشیدن تیم سپاهان را برای دو سال داشتم و با وجود این که علاقه زیادی برای ادامه همکاری با باشگاه سپاهان داشتم، این اتفاق رخ نداد.

غیرحرفه ای رفتار کردن بعضی از مسئولان باشگاه بر خلاف نام و آیین باشگاه باعث به وجود آمدن اتفاقاتی شد، یکی از این اتفاقات این بود که تیم با سرمربی گری سمیه شهبازی  بسته شده بود و ناگهان سرمربی تیم را عوض کردند! حواشی و اتفاقات دیگری هم بود که بهتر است توضیح ندهم و حرفی در مور آن ها نزنم.

با توجه مشکلات اسپانسرینگ تیم وچان، در مورد شرایط این تیم در سال گذشته برایمان صحبت کنید.
کردستان برخلاف اصفهان، شرکت و باشگاه یا کارخانه های بزرگی ندارد که بتوانند اسپانسر تیم های ورزشی شوند، اما مردمی دارد که در کنار هم هستند و همدیگر را حمایت می کنند. در زمانی که اسپانسر قبلی توانایی حمایت از تیم را نداشت، یک نفر از دل مردم مهربان کردستان اسپانسر تیم شد و با حمایت خود اجازه نداد تیم منحل شود. بعد از حضور اسپانسر جدید شرایط تیم خیلی بهتر شد. بر خلاف اصفهان که سرمایه و منابع مالی زیادی وجود دارد در کردستان هم دلی و حمایت زیاد است و فصل خیلی خوبی در کردستان گذراندم.

حضور سمیه شهبازی به عنوان سرمربی تیم وچان تا چه میزانی برای رفتنت به این تیم موثر بود؟
طبیعتا خیلی موثر بود. قبل از این موضوع سرپرست تیم با من تماس گرفته بود و علاقه مند بودند که به وچان بروم. شهبازی در آینده سازان و سپاهان مربی من بودند و دوست دارم در کنار او بازی کنم زیرا از نظر فنی و اخلاقی شناخت خوبی نسبت به او دارم.

تفاوت بین تیم هایی که اسپانسر شخص دارند و تیم های باشگاهی را برایمان بگو.
تفاوت ها زیاد است. در باشگاه های بزرگ مسائل مالی، رفاهی و اخلاقی جداست و هر کس حیطه وظایف خود را دارد و کار سریع تر و بهتر پیش می رود. در باشگاه های بزرگ امکانات به نسبت بهتر است. در تیم هایی که اسپانسر یک شخص است تمام فشار ها و وظایف بر دوش یک نفر است و مدیریت کار ها سخت می شود.

با توجه به اختلاف شش امتیازی که با تیم شهرداری بم سرد نشین دارید، فکر می کنی اگر بازی ها ادامه پیدا کند می توانید قهرمان لیگ شوید؟
فکر نمی کنم این اتفاق بیفتد. یک باخت خیلی بد در خانه مقابل شهرداری سیرجان داشتیم که شرایط برای ما خیلی سخت شد. شهرداری بم تیم قدرتمندی است و در دو فصل گذشته بدون باخت بوده است. شهرداری بم تیمی نیست که امتیاز از دست بدهد. در صورت ادامه داشتن لیگ، به نظر من جایگاه های اول تا سوم جدول تغییری نمی کند.

لیگ را تا به اینجا چه طور دیدی؟
لیگ امسال خوب بود، اما فکر می کنم سال گذشته از نظر کیفیت لیگ بهتری داشتیم. سال قبل تیم سنندج مهره های خوبی داشت و می توان گفت یک تیم ملی جوانان کوچک به همراه چندین بازیکن با تجربه تیم ملی بازیکنان بزرگسالان بود. شهرداری بم مثل همیشه تیم قدری بود و تیم شهرداری سیرجان در دور قبل تیم پخته تری نسبت به امسال بود. تیم ایلام و ملوان نیز سال گذشته خیلی خوب بودند. مصدومیت های بدموقع گریبانگیر بازیکنان شد. تیم ملوان امسال سارا قمی و مریم ایراندوست را از دست داد که همه ایران تیم ملوان را نام مریم ایران دوست می شناسند. این اتفاقات باعث شد که تیم های قدرتمند لیگ کم تر شوند.

به نظرت چه اتفاقات و تغییر هایی حال لیگ بانوان را بهتر می کند؟
لیگ فوتبال بانوان هیچ پوشش رسانه ای ندارد و این مسیله باعث می شود که تیم ها از نظر اسپانسرینگ به مشکل بخورند. اسپانسر دوست دارد در قبال هزینه ای که برای تیم می کند دیده شود، اما وقتی این اتفاق نمی افتد اسپانسری به بخش بانوان نمی آید. مهم ترین مسئله از نظر من رسانه ای شدن و پخش فوتبال بانوان است که ما هر ساله در این باره صحبت می کنیم و تا الان تصمیم درستی گرفته نشده، تصمیمی که قرار است گرفته شود و ما هرکاری انجام دهیم دستم مان به جایی نمی رسد، قانون گذار باید قانونی تصویب کند تا پوشش های رسانه و پخش بازی داشته باشیم. بازیکن وقتی می داند بازی  زنده یا غیر زنده پخش می شود و خانواده اش و مردم ایران بازی را می بینند، سعی می کند کیفیت کار خود را بالاتر ببرد، همچنین مربی دانش فنی خود را ارتقا می بخشد تا تیم روانتری در جریان بازی داشته باشد و اسپانسر های بیشتری مشتاق به حضور در لیگ خواهند شد. با یک پخش تلویزیونی می توان تغییرات بزرگ و مثبتی در لیگ فوتبال و ورزش بانوان ایجاد کرد، این خواسته ماست که هرساله آن را طلب می کنیم، اما هیچ توجهی به آن نمی شود.

تعطیلی لیگ به خاطر شیوع ویروس کرونا تا چه حد روی آمادگی شما تاثیر گزار بوده است؟
من در خانه در حد انجام حرکات قدرتی با کمک کش ورزش می کنم و تمرینات هوازی ام بخاطر نبود جایی برای تمرین به طور کامل حذف شده است. در اصفهان جایی نیست که بتوانم به آنجا بروم و بدوم و ورزش های هوازی انجام دهم. اصفهان یک شهر صنعتی است مانند سنندج  و یا شهر های شمالی و  جای خلوت و بدون رفت و آمد ندارد که بتوان از آن برای تمرین استفاده کرد. افت بدنی ورزشکاران در این زمان، طبیعی است و تمام ورزشکاران به نحوی به آن دچار شده اند. اگر بگویند از دو روز دیگر لیگ ادامه پیدا می کند، نمی توانم حتی ۳۰ درصد توانایی بدنی و آمادگی قبل خود را در جریان بازی ها داشته باشم و نیازمند تمرینات و آمادگی های لازم برای برگشت به آمادگی خود دارم.

آیا با ادامه پیدا کردن لیگ بعد از بهتر شدن وضعیت کرونا موافق هستی؟
به نظرم بهتر است که لیگ امسال ادامه پیدا نکند. هم تیم های سقوط کننده و هم تیم های بالای جدول با اختلاف امتیازی قابل توجه مشخص هستند. تیم شهرداری بم با شش امتیاز اختلاف با وچان در صدر جدول است ، تیم وچان نیز با هفت اختلاف امتیاز از شهرداری سیرجان در جایگاه دوم است و همچنین شهرداری سیرجان اختلاف خود را با تیم سپاهان زیاد کرده و فکر نمی کنم سپاهان بتواند به جایگاه سوم برسد، مگر شهرداری بم را شکست دهد که احتمال کمی دارد. تیم های انتهای جدول نیز فکر نمی کنم با ادامه پیدا کردن لیگ تغییر کنند، تیم هایی نیز که در وسط جدول هستند در صورت ادامه پیدا کردن لیگ فرقی به حالشان ندارد، تنها اختلاف کم بین تیم سپاهان و ایلام با سه امتیاز است که برای جایگاه چهارم پنجم که جایگاه های حساسی نیستند. در صورتی که لیگ ادامه پیدا کند و با همین مقام ها تمام شود فقط چهار بازی از نظر مالی به ضرر تیم ها است. به نظر من  همه چیز روی کاغذ مشخص است و در صورتی که با مدیر عامل و سرپرست تیم ها صحبت شود، آن ها نیز تمایلی به ادامه دادن لیگ ندارند.

آیا موافق هستی که لیگ امسال به طور کامل نادیده گرفته شود؟
اگر لیگ امسال به طور کامل لغو شود هزینه ها و زحماتی که تیم ها تا به این جای لیگ انجام داده اند نادیده گرفته می شود و موافق نیستم به طور کامل لیگ امسال را حذف کنند، بهتر است با شرایط جدولی موجود پایان لیگ را اعلام کنند.

تمایلی برای برگشت به سپاهان برای فصل های آینده داری؟
برای فصل آینده هیچ تصمیمی ندارم و باید ببینم برای همسرم چه اتفاقاتی رخ می دهد و محل زندگی ما کجا است. بستگی به پیشنهاد تیم ها و شرایط زندگی ام دارد و نمی توانم از الان حرفی بزنم. چیزی که در این مدت متوجه شده ام این است که کسی نباید بخاطر دل بستگی هایش ارزش خودش را پایین بیاورد. در دو سالی که در سپاهان بودم، بخاطر علاقه قلبی ام به این تیم و افتخار بازی کردن با پیراهن سپاهان برایم الویت بود. هیچ وقت در مورد رقم قرارداد یا موضوعات مالی صحبت نکردم؛ همیشه گفتم هرچیزی که باشگاه می گوید و برای من سپاهان از هرچیزی مهم تر است. در دو سالی که در سپاهان بازی کردم رقم قرارداد ام از چهار سال قبلش کم تر بود، اما از آن هیچ شکایتی نکردم. همیشه تیم سپاهان برای من الویت بود، اما در آخر رفتارهایی دیدم و اتفاق هایی افتاد که آن چیزی نبود که فکر می کردم. در حال حاضر الویت اول من زندگی ام است و هر تیمی که با من صحبت کند ابتدا شرایط را می سنجم و بعد پاسخ می دهم. شاید از طرف تیم سپاهان هم تمایلی برای بازگشت من نباشد.

چه برنامه هایی برای آینده ورزشی خود داری؟
هدف ورزشی داشتن برای دختران در ایران بسیار سخت است. من همیشه دوست داشتم در جام جهانی و المپیک بازی کنم. متاسفانه از سال گذشته تیم ملی فوتبال بانوان نتوانست از مرحله  مقدماتی جام جهانی صعود کند، هیچ اردوی ملی نداشتیم. این موضوع خیلی ناراحت کننده است و برای من به عنوان بازیکن خیلی سخت است، هدفم بازی در المپیک یا جام جهانی است. یک سال تلاش کرده ام و دوست دارم نتیجه بگیرم و برداشتی از زحماتم داشته باشم، اما هیچ برنامه منسجمی برای تیم ملی در نظر گرفته نمی شود. به نظر من حد انتهای فوتبال برای دختران کشورم بازی کردن در لیگ و تیم ملی باشد که من به آن رسیده ام و شاید بتوان گفت تنها چیزی که می تواند من را به وجد بیاورد پیشنهاد از یک تیم خوب اروپایی است، البته اگر قرار به سرمایه گذاری هم باشد افراد جوان تر و بهتری آمده اند که فکر می کنم روی آن ها سرمایه گذاری انجام می شود.

به نظرت چه نیازهایی در تیم ملی فوتبال بانوان وجود دارد؟
مهم ترین نیاز تیم ملی فوتبال بانوان داشتن یک برنامه دقیق با اردو ها و تمرینات منظم است. هنگامی که نه مربی تیم ملی مشخص است و نه زمان تمرینات و اردو ها ، همه بازیکنان انگیزه خود را از دست می دهند. باید در تمام سال حواسشان به تیم ملی بانوان باشد نه دو ماه مانده به مسابقات که مجبور هستند تیم ملی بانوان را اعزام کنند. اگر تیم ملی بانوان اعزام نشود، تیم ملی فوتبال آقایان تحت شعاع قرار می گیرد و برای جلو گیری از  جریمه های در نظر گرفته شده فیفا برای تیم فوتبال بزرگسالان تیم را اعزام می کنند. اگر تیم ملی فوتبال بانوان وجود دارد بهتر است به این دلیل باشد که بانوان کشورم ارزش این را دارند که تیم ملی داشته باشند ودر عرصه بین المللی پیشرفت کنند  نه فقط بخاطر جلواز جریمه های فیفا.

تا چه زمانی می خواهید به فوتبال خود ادامه دهید؟
تا زمانی که توان داشته باشم بازی می کنم. اگر یک زمان احساس کنم که بدنم نمی کشد و توانایی بازی را ندارم حتی اگر ۲۰ درصد از توانم کاهش پیدا کرده باشد، فوتبال را کنار می گذارم زیرا نمی توانم تحمل کنم به یک بازیکن سطح پایین تبدیل  شوم و بعد کناره گیری کنم و یا به زور مرا کنار بگذارند. 

آیا همسر یک فوتبالیست بودن سخت است؟
من خیلی از زندگیم راضی هستم. همسرم و من بخاطر این که هر دو فوتبال را حرفه ای دنبال می کنیم درک بهتری از هم داریم ،در هر شرایطی در کنار هم هستیم و زبان هم را بهتر می فهمیم.

حضور حسین پاپی به عنوان همسر در پیشرفت ورزشی شما موثر بوده است؟
خیلی زیاد. زمانی که تصمیم گرفتم از تیم سپاهان جدا شوم اگر حسین در کنار من نبود و از من حمایت نمی کرد، هیچ وقت نمی توانستم این یک سال را سپری کنم بخصوص در اوایل که دوری از خانواده، از خود همسرم و دوری از تیم مورد علاقه ام تیمی که از بچگی آرزوی بازی کردن در آن راداشتم برایم قابل تحمل نبود. بدی جدا شدن من از سپاهان این بود که به بدترین شکل ممکن و با دلخوری اتفاق افتاد . اگر همسرم در زندگی من نبود شاید دیگر فوتبال بازی نمی کردم اما حضور او و حمایت و صحبت هایش باعث شد من ادامه دهم و یک فصل خوب را پشت سر بگذارم.

در این زمان که در خانه هستید چه فعالیت هایی انجام می دهید؟
فعالیت خاصی ندارم و بعضی اوقات تفریحی با همسرم فوتبال بازی می کنم، البته به شرطی که چیزی را نشکانیم. بیشتر وقتم با تماشای تلویزیون، فیلم و پای  گوشی همراه می گذرد.

گفتگو: فاطمه شهسواری


برچسب ها: الهام فرهمند وچان کردستان سپاهان اصفهان


مطالب مشابه

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود
 
برچسب ها
---
سپاهان اصفهان
برنامه مسابقات
جدول گلزنان
جدول لیگ فوتبال زنان

نمایش کامل جدول لیگ فوتبال زنان