#با_من_به_ورزشگاه_بیا
تاریخ 1398/07/14 ساعت 11:46

همه در انتظار یک رویا

#با_من_به_ورزشگاه_بیا

#با_من_به_ورزشگاه_بیا منیژه موذن - حوالی نیمه‌شب پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های دوستانه ولوله‌ای به پا شد که «سایت بلیت‌فروشی بازی ایران و کامبوج برای زنان باز شده است.» این جمله کوتاه سرآغاز موجی بزرگ بود که در چند ساعت آینده، چهار جایگاه از چندین و چند جایگاه ورزشگاه آزادی را با شوق زنانی پر کرد که سال‌ها چشم‌انتظار چنین لحظه‌ای بودند: به رسمیت شناخته شدن در ورزشگاه‌های ایران.

فدراسیون جهانی فوتبال فیفا، پس از وضع قوانین جدید در ارتباط با مقابله با تبعیض نژادی و جنسیتی در فوتبال، بر امکان ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران تاکید داشت. هرچند در ابتدا این موضوع در جلسات رسمی یا پشت درهای بسته مطرح می‌شد، اما پس از مرگ دلخراش سحر خدایاری و برجسته شدن مطالبه زنان ایرانی در جهت ورود به ورزشگاه‌ها برای تشویق تیم‌های باشگاهی و تیم ملی، به متن آمد.

بیانیه فیفا؛ امکان ورود به همه استادیوم‌ها در همه مسابقات


پس از بازدید هیات نمایندگان فیفا از ورزشگاه آزادی، این نهاد در بیانیه‌ای که روز شنبه 30 شهریورماه منتشر شد اعلام کرد: «تحقیقات هیات فیفا نشان می‌دهد هیچ مانع جدی‌ای بر سر راه انجام اقدامات لازم در ورزشگاه آزادی برای بازی ایران و کامبوج در تاریخ 10 اکتبر وجود ندارد. در همین راستا هیات فیفا همچنین در ارتباط با روش‌های بلیت‌فروشی و شرایط عملیاتی مورد نیاز مطابق با مقررات فیفا نیز صحبت کرده‌اند. موضع فیفا محکم و شفاف است: زنان باید برای تماشای تمام مسابقات اجازه ورود به همه استادیوم‌های فوتبال ایران را داشته باشند.»
اینفانتینو رئیس فیفا نیز در مراسم The best 2019 در بخشی از سخنرانی اعلام برنده بهترین بازیکن سال فوتبال زنان و مردان، با اشاره به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران گفت: «می‌خواهم به یک موضوع دیگر هم اشاره کنم؛ سرمربی تیم ملی زنان ایران به همراه مدیر فنی این تیم در این مراسم حضور دارند. پس در ایران فوتبال زنان هست. اما در این میان یک مشکل وجود دارد، زنان در ایران نمی‌توانند برای تماشای فوتبال مردان به ورزشگاه‌ها بروند. ما در تلاش هستیم این شرایط را تغییر دهیم. فدراسیون فوتبال در ایران به ما می‌گوید این شرایط تغییر خواهد کرد، بازی بعدی ایران در 10 اکتبر اولین دیداری خواهد بود که زنان می‌توانند به ورزشگاه بروند. ما مشتاقانه منتظر این لحظه هستیم. دنیا نظاره‌گر ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران خواهد بود.»
#با_من_به_ورزشگاه_بیا

پس از اقدامات فیفا و تعیین ضرب‌الاجل برای فوتبال ایران، در نهایت فدراسیون فوتبال اعلام کرد در روز چهارشنبه 17 مهر ساعت 12 ظهر بلیت‌فروشی این مسابقه آغاز خواهد شد. خبری که به سبب بیم و امید زنان از تجربه‌های گذشته با شک و تردید مواجه بود. اما در میان همین بیم و امیدها بود که 6 روز زودتر از موعد مقرر و در نیمه‌شب پنجشنبه 11 مهر، خبر آمد که سایت فروش بلیت باز و جنسیت «زن» در سایت اضافه شده است.

استقبال فوق‌العاده زنان


ساعت‌های بعد از این خبر ناگهانی، شاید برگی از تاریخ تلاش زنان ایران در مقابله با تبعیض‌ها قلمداد شود. صفحات توییتری از عکس‌های بلیت‌های فروخته‌شده به زنان پر شد. هیجان و موجی برآمده از به رسمیت شناخته شدن یک حق فضای مجازی را در برگرفت؛ حقی که جزو بدیهی‌ترین و ساده‌ترین حقوق زنان در دیگر کشورهاست. کار به جایی رسید که حالا هشتگ «با من به ورزشگاه بیا» بخشی از تاریخ ورزش ایران را در خود ثبت کرده است.

سهم زنان از آزادی؛ 3556 بلیت از نزدیک به 80 هزار صندلی


آخرین جایگاهی که در فرایند فروش بلیت‌ها به زنان اختصاص پیدا کرد جایگاه A9 ورزشگاه آزادی بود. پس از فروش بلیت‌های این جایگاه برای زنان اعلام شد که جایگاه‌های بیشتری باز خواهد شد، اما این اتفاق تا به حال رخ نداده است. تاکنون جایگاه‌های A7، A6 A8 و A9 با تعداد 3556 بلیت به زنان فروخته شده است، در حالی که هنوز زنان بسیاری وجود دارند که موفق به خرید بلیت نشده‌اند و با حسرت در انتظار باز شدن جایگاه‌های دیگر هستند.
#با_من_به_ورزشگاه_بیا


سهم زنان


این در حالی است که طیبه سیاوشی، رئیس کمیته زنان، ورزش و جوانان در کمیسیون فرهنگى مجلس، امروز در پاسخ به یکی از کاربران توییتر اعلام کرد که در حال پیگیری باز شدن جایگاه‌های بیشتر برای زنان است.
بر طبق بیانیه فیفا، روند بلیت‌فروشی باید بدون محدودیت جایگاه برای زنان باشد. ضمن اینکه جایگاه‌هایی که تاکنون به زنان فروخته شده، همه یک ورودی دارد: ورودی جنوب شرقی ضلع جنوبی ورزشگاه آزادی.

آزادی


گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد اگر قرار باشد جایگاه‌های بیشتری برای زنان باز شود، احتمالاً جایگاه‌های A10 تا A13 خواهد بود. با توجه به چهار جایگاه فروخته‌شده قبلی، در صورت باز شدن بلیت‌فروشی به زنان در جایگاه‌های A10 تا A13 که به ورودی جنوب شرقی ورزشگاه آزادی منتهی می‌شود، ضلع جنوبی استادیوم آزادی به طور کامل در اختیار زنان قرار خواهد گرفت. در این صورت حدود هفت هزار صندلی متعلق به زنان خواهد بود. هفت هزار صندلی از حدود 80 هزار صندلی آزادی


برچسب ها: منیژه موذن زنان در ورزشگاه


مطالب مشابه

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود
 
برچسب ها
---
برنامه مسابقات
جدول گلزنان
جدول لیگ
اخبار و مقالات