زهرا عبدالوند: اولویتم پرورش استعدادهای خوزستان در فوتبال بانوان است
تاریخ 1348/10/11 ساعت 03:30

مدیرعامل باشگاه آویسا:

زهرا عبدالوند: اولویتم پرورش استعدادهای خوزستان در فوتبال بانوان است

زهرا عبدالوند: اولویتم پرورش استعدادهای خوزستان در فوتبال بانوان است مدیرعامل باشگاه آویسا خوزستان با بیان این که اولویت من پرورش استعدادهای استان در بخش فوتبال زنان است، گفت: واقعا دختران خوزستانی از استعداد بسیاری در فوتبال برخوردار هستند.

به گزارش فوتبالدخت به نقل از ایسنا، مدت‌ها بود که فوتبال زنان استان علی‌رغم پتانسل و ظرفیت خوب موجود در خوزستان از سطح اول کشور فاصله گرفته بودند و دختران خوزستانی برای تیم‌های لیگ برتری استان‌های دیگر توپ می‌زدند. اما حدود یک ماه پیش عزمی در اداره‌کل ورزش و جوانان خوزستان به واسطه علاقه‌مندی باشگاه آویسا برای تیم‌داری در لیگ برتر فوتبال زنان کشور و نشان دادن توانمندی دختران فوتبالیست خوزستانی ایجاد شد. خانم زهرا عبدالوند، مدیرعامل باشگاه آویسا به واسطه علاقه‌مندی به فعالیت در بخش ورزش زنان، این بار تصمیم گرفت کار جدیدی در فوتبال زنان استان انجام دهد. در ادامه مصاحبه ایسنا با اولین مدیرعامل خانم در فوتبال زنان کشور را می‌خوانید.

خانم عبدالوند در ابتدا درباره چگونگی علاقه‌مندی به تیم‌داری در فوتبال زنان توضیح دهید.
از دهه ۸۰ تاکنون با تاسیس یک باشگاه ورزشی در بخش زنان فعالیت دارم. همچنین مجموعه فرهنگی ورزشی آویسا دو در حال تشکیل است که به زودی به بهره‌برداری می‌رسد. این مجموعه در رشته‌هایی چون فوتبال، فوتسال، بسکتبال، و والیبال برای زنان عزیز خدمات‌رسانی خواهد کرد. من چند سال پیش نیز قصد تیم‌داری در فوتبال زنان را داشتم ولی آن شرایطی که باید در اداره کل ورزش و جوانان وقت برایم مهیا می شد، فراهم نشد اما با حضور آقای حیدری به عنوان مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان که واقعا در این مدت تحول خوبی در ورزش خوزستان ایجاد کرده است و این مهم نیز بر کسی پوشیده نیست، انگیزه‌ای در من برای تشکیل تیم فوتبال زنان ایجاد شد.

هدف مهمی که در مسیر تیم‌داری در فوتبال زنان دنبال می‌کنید، چیست؟
بیشترین هدف من فعالیت در حوزه ورزش زنان است و قصد دارم با توجه به استعداد و پتانسیل بسیاری که دختران خوزستانی دارند، شرایطی ایجاد شود تا آن‌ها نیز بتوانند در بخش فوتبال موفق ظاهر شوند و به پیشرفت این رشته در استان کمک کنند. پس از این که موضوع تیم‌داری در لیگ برتر کشور مطرح شد، طی جلسه‌ای که با آقای حیدری داشتم، این مدیر با توجه به نگاه ویژه ای که به ورزش زنان در تمامی رشته‌های ورزشی دارد از این موضوع نیز استقبال و حمایت همه جانبه خود را اعلام کرد. بعد از این جلسه،اقدامات لازم برای تیم‌داری در لیگ یک انجام شد و از خانم سلیمانی سرمربی سابق تیم ملی فوتسال که سابقه خوبی در رشته فوتبال نیز دارد، برای همکاری با تیم فوتبال زنان آویسا دعوت به عمل آوردم تا با تدابیر وی بتوانیم از بازیکنان بومی برای کمک دعوت کنیم.


تیم‌داری در هر سطحی از فوتبال چندان آسان نیست و فراز و نشیب‌های بسیاری دارد. چقدر به سختی تیم‌داری واقف بودید؟
امروزه تمام زنان پا به پای آقایان در تمام عرصه‌های مدیریتی موفقیت‌های زیادی از خود نشان دادند. من هم از همان ابتدا به تمام مشکلاتی که بر سر راه‌مان در بخش تیم‌داری در فوتبال زنان وجود داشت، واقف بودم اما همیشه به نتایج مثبت آن توجه داشتم. طبیعتا مشکلات بخش جدایی‌ناپذیر کار ما محسوب می‌شود. خدا را شکر با همکاری تمام و کمال مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان بخش عمده‌ای از مشکلات ما رفع شد و توانستیم با همکاری این اداره کل، زمینی را برای تمرین در اختیار داشته باشیم. همچنین خوابگاهی برای ورزشکاران غیربومی در نظر گرفته شد که جا دارد در این جا از خانم افشین، معاون زنان مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان که در تمامی مسیر همراه‌مان بود نیز قدردانی کنم.

تیم در مدت زمان تقریبا یک ماهه بسته شد. کاری سخت و پر از ریسک.
زمانی کمی برای تشکیل تیم جهت شرکت در لیگ یک در اختیار داشتیم اما با برنامه‌ریزی دقیق خانم سلیمانی توانستیم یک تیم خیلی قوی و منسجم ببندیم. شاید کمتر کسی باور کند که این تیم در فرصت کمتر از یک ماه بسته شد و توانست چنین افتخار بزرگی را برای خوزستان رقم بزند. البته من همیشه مشکلات را یک فرصت برای به چالش انداختن خودم می‌دانم و همیشه از دل همین مشکلات بوده است که به موفقیت‌های کاری رسیده‌ام.

در هر صورت در همین زمان اندک، با تلاش و تمرینات منظمی که بازیکنان تیم داشتند و برنامه‌ریزی دقیق سرمربی تیم به صعود تیم امیدوار بودم. از همان ابتدا نیز تلاشم را کردم تا قدم‌های محکمی بردارم و با وجود این که تمرینات تیم در ساعت های نامناسبی از شب برگزار می‌شد ولی در تمرینات حضور پیدا می‌کردم تا بتوانم انگیزه کافی به تیم بدهم تا بازیکنان بدانند در تمامی شرایط کنار آن‌ها هستم. بازیکنان نیز تمام مشکلات را تحمل کردند. برخی روزها بود که در محل تمرین حاضر می‌شدیم اما با مشکل زمین تمرین مواجه بودیم یا ساعت خوبی را برای تمرین به ما اختصاص نمی‌دادند اما هیچکدام از این مشکلات سد راه ما نشد و ذره‌ای از انگیزه من، سرمربی تیم و بازیکنان کم نکرد.
زهرا عبدالوند: اولویتم پرورش استعدادهای خوزستان در فوتبال زنان است

واقعا هدف‌مان کسب سهمیه لیگ برتر بود. وقتی تلاش مموعه کادر فنی و بازیکنان را می‌دیدم احساس غرور می‌کردم که دختران خوزستانی در این هوای گرم و در ساعت های نامناسبی از شب اینگونه تلاش می‌کنند و پا پس نمی‌کشند تا بتوانند خود را ثابت کنند. تیم‌های قوی در لیگ یک کشور حضور داشتند و حتی این امکان وجود داشت که ما شکست بخوریم ولی من دائما به خودم گوشزد می‌کردم که این شکست تنها آلامی برای موفقیت‌ها بعدی است. خودم به شخصه اعتقادی به شکست ندارم.

از همان ابتدای تشکیل تیم، فکر می‌کردید که قهرمان لیگ یک شوید و به لیگ برتر صعود کنید؟
بله کاملا اطمینان داشتم. آویسا در مرحله اول مقتدرانه و به عنوان تیم نخست به مرحله دوم صعود کرد و البته خوب می‌دانستیم که در مرحله دوم نیز کار سختی برای صعود داریم اما آن قدر همدل بودیم که از همان ابتدا تنها به فکر جشن صعود به لیگ برتر بودیم. در مرحله دوم نیز تیم جندی‌شاپور دزفول را ۴ بر صفر شکست دادیم، برابر سایپا مشهد ۶ بر ۲ پیروز شدیم و در آخرین دیدار با نماینده کرج با نتیجه ۶ بر یک به برتری رسیدیم و در همان جا قهرمانی‌مان را جشن گرفتیم. مسابقات از نظر کیفیت خوب بود اما ساعت برگزاری مسابقات اصلا مناسب نبود و من مطمئنم آقایان نیز در این ساعت به سختی می‌توانند مسابقه بدهند چه برسد به خانم‌ها که با پوشش و حجاب هستند.

تیم آویسا تنها از بازیکنان بومی استان تشکیل شده است؟
خیر، برای بستن تیم از چند بازیکن غیربومی توانمند نیز استفاده کردیم و در نهایت یک تیم منسجم و هم‌دل و تنها با هدف کسب عنوان قهرمانی در لیگ یک و صعود به لیگ برتر را راهی لیگ دسته یک کشور کردیم. خدا را شکر در نهایت نیز تیم آویسا با غلبه بر تمامی مشکلات موجود بر سر راه خود توانست به لیگ برتر صعود کند تا پس از مدت‌ها که فوتبال زنان استان از لیگ برتر کشور فاصله گرفته بود، خوزستان مجددا دارای سهمیه لیگ برتری شود.

مهمترین عامل موفقیت آویسا در لیگ یک چه بود؟
مهم‌ترین عامل موفقیت آویسا خودباوری تیمی‌مان بود. اعتقاد داشتیم با تلاش مضاعف و باور توانایی‌های‌مان می‌توانیم تمام مشکلات و سختی‌ها را پشت‌سر بگذاریم. حس شیرینی در قهرمانی وجود دارد. وقتی به عنوان نماینده زنان استان یک تیم قوی داشته باشیم و به روی سکو برویم، مایه افتخار است. کاری که من در ۹۰ دقیقه بازی‌های مختلف از بازیکنانم دیدم، غیرقابل توصیف است. آن‌ها یک کار گروهی را به نمایش گذاشتند و به جرات می‌توان گفت تیم آویسا خوزستان بهترین تیمی بود که در آن مدت زمان کم و فشرده، توانست با همدلی و همکاری و همچنین برنامه‌ریزی دقیق به موفقیت دست پیدا کند.

در این مسیر، هم من هوای بازیکنان را داشتم و هم بازیکنان هوای من را داشتند و در حقیقت به شناخت خوبی از هم رسیده بودیم. یکی از بزرگترین درس‌هایی که در این مدت یاد گرفتم، این بود که نیاز نبود به تنهایی مدیریت تمام کارها را به عهده داشته باشم. واقعا افرادی را در کنار خودم داشتم که توانستیم با هم بهترین تصمیمات را برای موفقیت تیم در سخت‌ترین شرایط بگیریم که جا دارد از تمام بازیکنان و اعضای کادرفنی تیم که به خواسته من احترام گذاشتند و تمام تلاش‌شان را کردند تا سهمیه لیگ برتر را بگیریم، قدردانی کنم.

مطمئنا کار در لیگ برتر سختی‌های خاص خود را دارد. هدف از حضور در لیگ برتر چیست؟
کمی از مسیر را طی کرده‌ایم. در ادامه راه برای اینکه بتوانیم به مصاف تیم‌های قوی مانند ذوب آهن، سپاهان و ... برویم، نیاز به برنامه‌ریزی قوی است زیرا کار سختی در لیگ برتر داریم اما می‌دانم با انگیزه، امید و برنامه‌ریزی هر کاری امکان‌پذیر است. ما تلاش‌مان را برای قهرمانی در لیگ برتر نیز انجام می‌دهیم. خوشبختانه پتانسیل خوزستان در فوتبال زنان بسیار بالا است و بازیکنان خوبی داریم که می‌توانیم روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنیم. ما دنبال اهداف بلندمدت هستیم و خوشبختانه با پیگیری و حمایت مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان قرار است اولین آکادمی فوتبال ویژه زنان تاسیس شود تا بتوانیم حرف اول را در کشور بزنیم. امیدوارم با تشکیل آکادمی فوتبال زنان، مسیر ترتبیت و سرمایه‌گذاری روی زنان فوتبالیست را مانند فوتبال آقایان به خوبی طی کنیم.

تلاش می‌کنیم برای لیگ برتر بازیکنان بومی را به خدمت بگیریم که در این زمینه لیستی تهیه شده است و با تلاش خانم سلیمانی و برنامه‌ریزی او، کار شروع شده و تیم در حال بسته شدن است. در تلاشیم تا تیم سریع‌تر بسته شود و تمرینات به صورت منسجم و قوی آغاز شود. همچنین برای ساماندهی هواداران به دنبال تشکیل کانون هواداران هستم تا زمانی که از حریفان میزبانی می‌کنیم، هواداران از نزدیک از ما حمایت کنند.
زهرا عبدالوند: اولویتم پرورش استعدادهای خوزستان در فوتبال زنان است

تمام تلاشم را می‌کنم تا با برنامه‌ریزی دقیق و همدلی به هدف‌مان که قهرمانی در لیگ برتر است نیز برسیم. من معتقدم وقتی علاقه‌ای وجود داشته باشد، حتما توانایی انجام آن کار وجود دارد. تنها باید زمینه کار فراهم شود که خدا را شکر ما هم زمینه لازم را برای فوتبال زنان آویسا فراهم کرده‌ایم تا دختران‌مان بتوانند به موفقیت برسند و مطمئنم در لیگ برتر هم موفق خواهیم شد و روی سکوی قهرمانی قرار خواهیم گرفت.

ادامه همکاری با سلیمانی به چه صورتی است و آیا با تیم بومی در لیگ برتر شرکت می‌کنید؟
خانم سلیمانی از بهترین مربیان کشور و از چهره‌های شناخته شده و باعث افتخار ما است که در لیگ برتر هم در خدمت او باشیم. همچنین با هماهنگی او، قرار است یکسری تست‌گیری‌ انجام شود. تلاش می‌کنیم جهت بستن تیم از بازیکنان بومی بهره ببریم و در صورت نیاز از چند بازیکن غیربومی برای تقویت تیم استفاده خواهد شد. امیدوارم به صورتی کار کنیم تا روزی برسد که تمام تیم آویسا خوزستان متشکل از بازیکنان بومی باشد. اولویت اصلی من پرورش استعدادهای استان خوزستان است زیرا واقعا دختران خوزستانی از استعداد بسیاری در فوتبال برخوردار هستند و امیدوارم با تشکیل آکادمی فوتبال آویسا این امر محقق شود. در ادامه نیز جلسه‌ای با اعضای مختلف تیم خواهیم داشت تا وظایف همگی مشخص شود و هر چه سریع‌تر برنامه‌های‌مان را برای حضور پرقدرت در لیگ برتر عملیاتی کنیم. به زودی کار تست‌گیری و جذب بازیکنان بومی آغاز می‌شود.

پرداختن به اخلاق ورزشی چقدر مدنظر باشگاه آویسا است؟
ورزش در رشد فردی و اجتماعی تاثیر دارد. ورزش هر جامعه آیینه انعکاس‌دهنده فرهنگ آن جامعه است. به نظر من در یک مسابقه ورزشی آنچه آن مسابقه را زیبا نشان می‌دهد، نمایش ارزش‌های اخلاقی است. مانند احترام به قوانین بازی، حریفان، داور و حتی تماشاگران. تمام این ارزش‌های اخلاقی می‌تواند همراه با گذشت، جوانمردی، عدم خشونت و عدم به کار بردن الفاظ زشت باشد. هدف بیشتر ورزشکاران کسب مدال قهرمانی است ولی به نظر من فراتر از این موضوع، کسب مدال اخلاق باید آرزوی هر ورزشکار باشد و بهترین راهی که منِ مدیرعامل می‌توانم از طریق آن، جایگاه اخلاق را در ورزش برجسته کنم، تقدیر مناسب از ورزشکاران با اخلاق و معرفی آن‌ها به ورزش است تا با این کار اخلاق ورزشی را نیز ترویج دهیم.

در این مسیر چه کسانی حامی شما بودند؟
انصافا مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان در این مسیر برای تیم فوتبال زنان آویسا سنگ تمام گذاشت و آن انتظاراتی که یک تیم ورزشی می‌تواند از یک مدیرکل ورزش داشته باشد را برای ما برآورده کرد. حمایت‌های همه جانبه آقای حیدری از ورزش زنان به ویژه از تیم فوتبال زنان آویسا برای ورود به لیگ برتر، انگیزه مضاعفی برای من شد تا بتوانم با برنامه‌ریزی، محکم در این مسیر قدم بردارم.

آقای حیدری نشان داد که واقعا حامی زنان است و همین باعث شد من به تیم‌داری در فوتبال زنان مجددا فکر کنم. من او را به عنوان یک مدیری که واقعا مدیریت قوی دارد و همچنین به عنوان یک الگو می‌بینم. او مدیر پشت میز نشینی نیست و همیشه در تمامی مراحل کار، پای کار حضور دارد. خود من هم مدیریت را پشت میز نشستن نمی‌دانم و تلاش کرده‌ام پای کار باشم.

همچنین جا دارد از همسرم آقای باورساد که همیشه در تمام کارها پشتوانه من بوده است، تشکر کنم. تشویق‌های همسرم باعث انگیزه و موفقیت من در تمامی کارها بوده است. او با توجه به شناختی که از من دارد، می‌داند که علاقه مندم، کارهایی که واقعا سخت یا حتی ممکن است دیگران انجام آن را غیرممکن بدانند، انجام بدهم و همیشه به من می‌گوید به دنبال اهدافت برو و پا پس نکش. اگر در این مسیر تنها بودم اکنون به این نقطه‌ای که رسیده‌ام، هرگز نمی‌رسیدم. صمیمانه از او و حمایت‌هایش تشکر می‌کنم.

صحبت پایانی...
بخش مهمی از راه را پیش رفته‌ایم و البته بخش مهمتری از آن باقی مانده است و از مسوولان انتظار دارم که ما را تنها نگذارند و از تیم آویسا حمایت کنند. ما می‌خواهیم یک نماینده شایسته برای فوتبال زنان استان خوزستان باشیم. ما نمی‌خواهیم تنها یک دوره در لیگ برتر شرکت کنیم و می‌خواهیم حضورمان تداوم داشته باشد. ما می‌خواهیم نشان دهیم زنان خوزستانی از ظرفیت و پتانسیل بالایی برخوردارند. به صورتی که هر وقت به آن‌ها فرصت داده شود، می‌توانند خود را نشان دهند. گاهی اوقات زمینه رشد و بالندگی زنان خوزستانی فراهم نمی‌شود اما امیدوارم با حمایت مسوولان در راه موفقیت قدم برداریم و باعث پیشرفت فوتبال زنان خوزستان شویم. دختران ما واقعا نیاز به تخلیه انرژی دارند و مسوولان باید کمک کنند تا شرایطی ایجاد شود تا این دختران جوان و با استعداد بتوانند در تیم‌های فوتبال بازی کنند و به راه‌های نادرست کشیده نشوند. من تمام تلاشم را می‌کنم و علاقه مندم به پیشرفت فوتبال زنان خوزستان کمک کنم.

منبع: خبرگزاری ایسنا


برچسب ها: زهرا عبدالوند آویسا خوزستان


مطالب مشابه

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود
 
برچسب ها
---
برنامه مسابقات
جدول گلزنان
جدول لیگ فوتبال زنان

نمایش کامل جدول لیگ فوتبال زنان