تاریخ 1400/02/07 ساعت 01:09

مشکل یاسمن فرمانی رنگ «لِگ» بود یا حجاب؟

مشکل یاسمن فرمانی رنگ «لِگ» بود یا حجاب؟ فارغ از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا و داستان «پسر آبی»، فوتبال ایران در هفته‌ای که گذشت با یک خبر غیر‌منتظره دیگر هم روبه‌رو شد.

خبر از این حکایت می‌کرد که از بازی یاسمن فرمانی، بازیکن تیم زنان فوتبال شارلروا، در لیگ بلژیک ممانعت شده است. آن‌طور‌که در رسانه‌های ایرانی این خبر بازتاب داشت، دلیلش را داشتن حجاب از سوی این بازیکن عنوان کرده بودند. خبر ممانعت از حضور یاسمن در این دیدار، آن‌هم به دلیل داشتن حجاب، در صورتی تبدیل به یکی از پربازدیدترین اخبار شد که او پیش‌از‌این بارها با حجاب برای تیم فوتبال زنان شارلروا به میدان رفته بود و کسی به حجابش گیر نداده بود؛ ولی در دیدار برابر «وایت‌استار» این بازیکن نتوانست به میدان برود.

به گزارش فوتبالدخت به نقل از شرق، بعد از ممانعت از حضور یاسمن فرمانی در این دیدار، باشگاه بلژیکی شارلروا که رئیسش ایرانی و فرد بسیار پرنفوذی در فوتبال بلژیک است، نسبت به این تصمیم اعتراض کرد و از «تبعیض» صورت‌گرفته شکایت کرد. خبرش در بلژیک هم پربازدید شد و این موضوع که داور به دلیل داشتن حجاب مانع از حضور این بازیکن زن ایرانی در ترکیب شده، سروصدای زیادی به پا کرد. یاسمن، همسر علی قلی‌زاده، ملی‌پوش ایرانی باشگاه فوتبال مردان شارلروا، هم در یکی، دو روز بعد از انتشار آن خبر واکنش چندانی به این موضوع نداشت و اجازه داد تا پیگیری‌های مدیریت باشگاه در این زمینه به انجام برسد؛ اما حالا به‌تازگی یکی از سایت‌های بلژیکی به این موضوع پرداخته و زوایای بیشتری از دلیل بازی‌نکردن یاسمن فرمانی را روشن کرده است.

سایت «ست سور ست» که یکی از معروف‌ترین سایت‌های بلژیکی است، به سراغ پی یر ایو اندریک، مدیر ورزشی شارلروا رفته و ابتدا اصل داستان را از زبان او روایت کرده است. مدیر ورزشی شارلروا در این زمینه می‌گوید: «داور مسابقه، جانا فان لائر، اجازه نداد تا یاسمن بازی کند. او اعتقاد داشت که یاسمن نمی‌تواند با پیراهن آستین‌بلند و لِگ وارد زمین شود. ما هم به این موضوع اعتراض کردیم و از دپارتمان داوری فوتبال بلژیک خواستیم تحقیقات لازم در این زمینه را انجام دهد». او در ادامه اشاره‌ای هم به موضع باشگاه کرد و گفت: «وضعیتی که یاسمن دارد، جایی مشخص برایش در قانون دیده شده است. نمی‌شود در چنین مواردی تبعیض قائل شد؛ حالا چه این تبعیض به دلیل نا‌آگاهی از قانون باشد، چه حاصل یک سوءتفاهم. ما بی‌صبرانه منتظر واکنش فدراسیون فوتبال بلژیک در این زمینه هستیم».

بعد از صحبت‌های اولیه مدیر ورزشی شارلروا اما نوبت به پی یر کورنز، مدیر روابط‌عمومی باشگاه شارلروا رسید تا با جزئیات بیشتری درباره مشکلی که برای یاسمن فرمانی به وجود آمده، صحبت کند. او در‌این‌باره گفت: «مشکلی که در این میان، داور روی آن دست گذاشته بود، مربوط به لباس‌هایی بود که یاسمن زیر لباس ورزشی‌اش پوشیده بود: استرچ و لِگی که او پوشیده بود. داستان از این قرار است که بازیکن باید لباسی زیر لباس ورزشی‌اش بپوشد که هم‌رنگ لباس اصلی تیم باشد. یاسمن لگ مشکی‌رنگ پوشیده بود؛ در‌حالی‌که شورت ورزشی تیم شارلروا سفید‌رنگ است. خب وقتی چنین موضوعی مطرح می‌شود، دیگر نمی‌شود مباحثی مثل تبعیض و این نوع مسائل را مطرح کرد. این قانونی است که از طریق فیفا به فدارسیون فوتبال بلژیک دیکته شده است. اگر از این زاویه به موضوع نگاه شود، داوران کار غیرقانونی‌ای انجام نداده‌اند».

از قرار معلوم پیش از شروع مسابقه، داور بازی این موضوع را برای یاسمن فرمانی و کادر فنی شارلروا توضیح می‌دهد و از آنها می‌خواهد این مشکل را حل کنند. مشکلی که فقط با پوشیدن یک لِگ سفید‌رنگ، حل‌وفصل می‌شده است. با‌این‌حال و با توجه به توضیحات داور، یاسمن فرصت بازی‌کردن را به دست نمی‌آورد و در ترکیب اصلی که هیچ، حتی اسمش در فهرست بازیکنان برای دیدار با وایت‌استار هم قرار نمی‌گیرد.
این سایت بلژیکی در ادامه اشاره‌ای هم به بند قانونی فیفا در این زمینه می‌کند و می‌نویسد «قانون در این زمینه توضیح مشخصی دارد و می‌گوید یک بازیکن نمی‌تواند تیمش را همراهی کند اگر: یکی از اعضای تیم اصلی، تیم ذخیره یا تیم زیر 23 سال، رنگ لباسی که زیر لباس ورزشی‌اش می‌پوشد، با رنگ پیراهن یا شورت ورزشی تیم مغایرت داشته باشد».

در این زمینه، تینا تیتکا، یکی از داوران سطح بالا هم نظرش را اعلام کرده و در پاسخ به این سؤال که آیا پیش‌تر هم با چنین مشکلی مواجه شده‌اید یا خیر، می‌گوید: «تا دل‌تان بخواهد! راستش اگر من هم بودم تصمیم مشابهی می‌گرفتم و به بازیکن اجازه بازی‌کردن نمی‌دادم. بازیکن باید از قانون مطلع باشد. اگر من هم بودم، از بازیکن می‌خواستم لگ یا لباسی را که زیر پیراهن اصلی پوشیده و هم‌رنگ با لباس اصلی تیم نیست، در‌بیاورد». او در ادامه از تصمیمی که جانا فان لائر درباره یاسمن فرمانی گرفته هم دفاع می‌کند و می‌گوید: «ببینید شرایط مشابه با زمانی است که یک بازیکن فراموش می‌کند کفشش را برای مسابقه بیاورد. این دیگر مسئولیتش بر عهده داور مسابقه نیست و خود بازیکن مسئول اتفاقی است که رخ داده است».

اما دراین‌بین اتفاق دیگری هم رخ داده است. در واقع بخشی که سؤال زیادی را در ذهن باقی می‌گذارد، این است که چرا در مواجهه با یاسمن فرمانی به شیوه‌ای متفاوت عمل شده است. او پیش‌تر، چه زمانی که تیمش لباس صورتی به تن داشته و چه زمانی که با لباس سفید به میدان رفته، همین لگ مشکی را پوشیده و از سوی داوران مشکلی برای بازی‌کردن نداشته است.

پس چه شده که یک‌باره حرف قانون به میان آمده است و مانع از بازی او در دیدار برابر وایت‌استار شده‌اند؟ پی یر ایو، مدیر ورزشی شارلروا، در پاسخ به این تناقض می‌گوید: «این‌طور نیست که برای اولین بار باشد که به لباس یاسمن گیر داده باشند. ما پیش‌تر هم با ناظران مسابقه چنین اختلاف نظری را داشته‌ایم؛ ولی با صحبت‌کردن این موضوع را حل‌وفصل کرده‌ایم و کسی مانع از بازی‌کردن او نشده بود». این موضوعی است که خود یاسمن هم به آن اشاره و به‌نوعی تأییدش می‌کند: «قبل از این در 8، 9 مسابقه هم داورانی بودند که اجازه بازی نمی‌دادند؛ اما با آنها صحبت می‌کردم و می‌گفتند اشکالی ندارد. چون یک نفر بودم، قبول می‌کردند. در بازی داور تصمیم می‌گیرد و شما هیچ‌گاه نمی‌توانی چیزی را که به نفع تیم است، به داور تحمیل کنی. مربی و باشگاه هم تا الان از من خیلی حمایت کرده‌ و می‌کنند؛ اما داور تصمیم‌گیرنده نهایی است».

حالا با توجه به اتفاقاتی که رخ داده، به نظر می‌رسد در فوتبال بلژیک نه حجاب یاسمن فرمانی بلکه رنگ لباسی که او به تن کرده، مسئله‌ساز شده که این موضوع اگر واقعا همان چیزی باشد که مسئولان فدراسیون و دپارتمان داوری بلژیک به آن اشاره کرده‌اند، می‌تواند به‌سادگی حل‌وفصل شود. شاید او فقط نیاز دارد رنگ لگ‌هایی را که برای مسابقه رسمی به تن می‌کند، تغییر دهد.


یاسمن فرمانی, شارلروا


مطالب مشابه

پاسخ
5 خرداد 1400 15:06
خبرگزاری های ایران پیش از این هم سر بازی نکردن اشکان دژاگه (زمانی تیم ملی پایه آلمان بود) جلوی اسرائیل شورشو در اورده بودن
کلا شورشو در میارن
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
 
برچسب ها
---
برنامه مسابقات
جدول گلزنان
بازیکنتعداد گل
افسانه چترنور4 گل
شبنم بهشت2 گل
فاطمه جاویدان2 گل
راحیل جعفری2 گل
سمیه خرمی2 گل
مطهره دانش آموز2 گل
هاجر دباغی2 گل
مریم رهیده2 گل
فاطمه شبان2 گل
زهرا قنبری2 گل
افسانه اقبال1 گل
روژین تمریان1 گل
سمانه چهکندی1 گل
نگین زندی1 گل
نرگس سبک تکین1 گل
فاطمه عادلی1 گل
الهام عبدالرحمانی1 گل
زهره عرفانی1 گل
هستی فروزنده1 گل
الهام فرهمند1 گل
سمیه فیضی1 گل
سارا قمی1 گل
نسترن محمدخانی1 گل
ملیکا محمدی1 گل
فروغ موری1 گل
فاطمه امیری0 گل
عاطفه ایمانی0 گل
یاسمین برازنده0 گل
حدیث بساط شیر0 گل
غزاله بنی طالبی0 گل
شهناز جعفری زاده0 گل
رقیه جلال نسب0 گل
زهره جلالی0 گل
مونا حمودی0 گل
زهرا خواجوی0 گل
سارا دیدار0 گل
محدثه ذلفی0 گل
سحر رمضانی0 گل
شقایق روزبهان0 گل
مریم سلیمان پور0 گل
ثنا صادقی0 گل
مریم صفاراستگو0 گل
سارا ظهرابی نیا0 گل
زینب عباسپور0 گل
هلاله عبداللهی0 گل
یاسمن فرمانی0 گل
پروین فرهادی0 گل
هادیه کر0 گل
سمیرا محمدی0 گل
مریم محمدی0 گل
فاطمه مخدومی0 گل
سیده زهرا معصومی0 گل
اسما نظری پاکدل0 گل
شقایق نوری زاده0 گل
مرضیه نیکخواه0 گل
رها یزدانی0 گل
مریم یکتایی0 گل
مشاهده کامل جدول گلزنان
جدول لیگ فوتبال زنان

نمایش کامل جدول لیگ فوتبال زنان